Myślenie wymaga przestrzeni najlepiej takiej maksymalnie pobudzającej. Fotografia własna.

Cztery najważniejsze różnice pomiędzy testem Gallupa a Projektowaniem Przyszłości.

Testy Instytutu Gallupa są niezwykle popularne. Nic w tym dziwnego, wyniki uzyskane w teście gallupa pozwalają szybko poznać siebie, swoje mocne strony i swoje talenty. W wielu organizacjach i pracy testy są wykorzystywane również by odkryć oraz rozwijać talenty innych członków zespołu. Czasem wyniki testu gallupa ludzie wypisują przy swoich profilach. Czasami wpisują do swojego CV. Zdarza się, że mówią o nich podczas rozmowy rekrutacyjnej o pracy. Bez wątpliwości dają ci poznanie samego siebie i duże odkrycie o swoich naturalnych talentach, mocnych stronach, które pewnie wcześniej tylko przeczuwałeś.

Co to jest Test Gallupa i co daje?

To test, który jest online i zawiera 187 par odpowiedzi w celu identyfikacji swoich talentów. Interesujące jest to, że testy mają niewiele lub brak definicji nabytych umiejętności lub umiejętności. Testy Gallup online i samo badanie trwa około 45 minut. Sam test jest łatwy do wykonania. Na każdą odpowiedź masz stałą i określoną ilość czasu, dlatego podczas wypełniania czujesz na sobie presję czasu. Z tego powodu odpowiedzi na zadane z automatu pytania powinny padać szybko. Tu nie ma czasu na jakąś rozbudowaną analizę, wiele myśli i zatrzymywanie się nad pytaniami. Jedyne pytanie, które możesz sobie zadać, to dlaczego nie mogę wrócić do poprzedniego pytania?

Wynik testu gallupa jest prosty w zrozumieniu i nie masz problemu z interpretacją wyników. Od razu daje ci przegląd swoich mocnych stron, widzisz naturalne talenty i swój naturalny potencjał.

Wow to ja mam jakiś talent – myślisz! Tak, po zakończeniu testów Gallup, wyniki pokazują ci pięć talentów, które najbardziej rozwijam.

Refleksja zaczyna się od zatrzymania i zapisania własnych myśli. Na zdjęciu pisanie w podróży. Fotografia własna.

Projektowanie przyszłości zaczyna się od zrozumienie własnego JA – wymagane pole dla refleksji

Samodzielne kierowanie swoim życiem nie jest możliwe bez zrozumienia własnego JA, swoich mocnych stron, talentów i kompetencji. To wymaga pewnego poziomu refleksyjności i namysłu nad samym sobą. O takie zbieranie danych jest trudno, gdy masz naście lat i zastanawiasz się nad swoim typem osobowości, nad tym – „jakie są moje naturalne predyspozycje?”

Tu nie chodzi tylko o refleksje i namysł nad własnym JA, ale również refleksję nad własnym stylem uczenia się, współpracy w grupie i sposobem działania, który realizuje naturalny potencjał. Chodzi o własne JA i jego relacje z otaczającym światem, które przecież ostatnio mocno zakłóciła pandemia.

Refleksja i namysł nad sobą to nie tylko szukanie odpowiedzi na pytanie, które ciągle narzuca świat zewnętrzny – kim chcesz być w przyszłości? ale również odpowiedź na wiele pytań bardziej istotnych w stylu – co chcesz robić, by w twoim życiu był sens? Co chcesz robić, by było ono sensowne?

Zobaczone gdzieś, kiedyś. Fotografia własna.

Przeformatowanie pytania z „kim chcesz być w przyszłości” na „co chcesz robić w przyszłości”

Celowo uciekam tu od pytania, które z definicji jest błędnie postawione – kim chcesz być w życiu i przeramowuje je na pytanie: co chcesz w życiu robić? Co chcesz w życiu robić prowadzi nas do odkrycia przekrojowych kompetencji a nie do gonienia królika, w postaci zawodów i profesji, które zmieniają się tak szybko a wiele z nich dziś nawet nie istnieje. Pytanie „co chcesz robić w przyszłości?” prowadzi nas do definicji kompetencji transwersalnych, przekrojowych a ich poznanie to osiąganie ważnej wiedzy o swoich talentach i odpowiedzi na to, co naprawdę mogę w życiu robić.

Pozwól, że wypunktuje cztery najważniejsze różnice pomiędzy testem gallupa a projektowaniem przyszłości.

Nic tak nie pobudza zabawy jak kolor i różnorodne struktury. Na zdjęciu sala konferencyjna w Brain Embassy.

Różnica numer 1 – wybierasz przeszłość czy przyszłość?

Testy Gallupa dadzą Ci jakąś wiedzę o sobie samym. I na tym się wszystko kończy. Koniec. Zero. Jednokierunkowa ulica. Z testem Gallupa wpadasz na mur. I na nim zazwyczaj pozostajesz. Co z tego, że wiem, że lubię i mocne jest u mnie myślenie strategiczne? Czy to myślenie strategiczne przekłada się na konkretne działania i plan akcji?

Wiedza o swoich mocnych stronach to jest ważne, znajomość naturalnych predyspozycji pomaga, ale to nie wystarcza, szczególnie, gdy ma się piętnaście, czy szesnaście lat. Oczywiście usłyszysz od każdego, że powinieneś zacząć od mocnych stron – ale to oczywiste. Przykładamy energię tam, gdzie będzie największy zwrot z inwestycji. Maximum efektu przy minimum wysiłku.

Z pierwszej popandemicznej podróży.

Perspektywa przyszłościowa prowadzi do przekształcenia poczucia tożsamości

Sama refleksja o samym sobie to warunek konieczny ale nie wystarczający, by wykorzystać swoje mocne strony. U mnie, co nie było dla mnie zaskoczeniem, bardzo mocne strony to myślenie strategiczne i nauka ale nie znalazłem w nim żadnej podpowiedzi do odnalezienia wspólnego tematu życia, własnego powołania i jak wykorzystać dotychczasowe doświadczenia.

To dopiero poczucie tego, że konkretna i wspólnie zaprojektowana przyszłość jest w zasięgu ręki ośmiela do działania i zmienia sposób myślenia o sobie samym.

A wierzcie mi nad hasłem przyszłość w pokoju większości nastolatków wisi plakat NO FUTURE FOR ME!

Najważniejsze i fundamentalna różnica: projektowanie przyszłości jest przyszłościowe i skierowane poza horyzont.

Talent i jego znajomość nie ma mocy wpływania na przyszłość. Poznanie siebie i odpowiedzi na pytania testu gallupa to za mało. Naturalne talenty z testu i wiedza o ludziach, jakie dają nam 34 talenty opisane przez instytut gallupa to tylko zakreślenie linii startu. Miejsca, z którego zaczynasz a nie miejsca poza horyzontem, gdzie się kierujesz.

Test gallupa jest skierowany w przeszłość, projektowanie przyszłości jest przyszłościowe i ma zwrot skierowany poza horyzont. To różnica wynikająca z samej nazwy, metodologii i wpisana w markę.

To ogromna różnica w porównaniu z testem gallupa, którego rola polega na zrozumieniu przeszłości, tego co było. Jeśli bardziej interesuje cię przyszłość i nowe zgodne z tobą, pomysły na siebie, to umów się już dziś – https://calendly.com/projektowanieprzyszlosci/projektowanie-przyszlosci-spotkanie-testowe 

Dokumentowanie to tak naprawdę zbieranie inspiracji. Nigdy nie wiesz, kiedy coś się przyda. To zdjęcie z jakieś imprezy. Fotografia własna.

Różnica numer 2 – talenty zmieniają się w czasie, motywacja pozostaje niezmienna

Zrób eksperyment. Jeśli zrobiłeś już swój test Gallupa, to wypełnij test ponownie po kilku latach. I wróć do wyników. Dziwne, co? Jak patrzysz teraz na sam test gallupa?

Czy to oznacza, że Twoje talenty zmieniły się w czasie?

Niezmienne motywacje i wiedza o tym, co daje Ci życie zawsze

W programie projektowanie przyszłości bazujemy na niezmiennych motywacjach, które są prawdziwe dla ciebie, niezależnie od tego, czy masz 15 czy 35 lat. One pozostają niezmienne. To jest to co Cię napędza. To jest to, co sprawia, że żyjesz. Dlatego projektowanie przyszłości to w głównej mierze szukanie odpowiedzi na pytanie – co daje mi życie? A póżniej projektowanie przyszłości, w której to życie spotkasz.

Jeśli lubiłeś się uczyć będąc dzieckiem to nauka będzie dla ciebie też ważna w dojrzałym życiu. Jeśli ważne jest dla ciebie rozwijanie innych lub rozwiązywanie zagadek i dociekanie prawdy, to te elementy będą napędzać cię przez całe życie.

Bohaterowie dzieciństwa.

Różnica numer 3 – co, do jasnej Anielki, mam z tym testem zrobić?

Wyzwaniem nie jest wiedza i poziom samoświadomości. Znać swoje silne strony a zrobić z tych mocnych stron i wiedzy pożytek to dwie różne historie. Wyniki testu i znajomość swoich mocnych stron to za mało. Problemem jest zawsze działanie. To bardziej pytania w stylu – co po teście gallupa? Co mi daje sam test gallupa? Jakie proponuje wskazanie?

Tak jak każdy pisarz i scenarzysta podąża za swoim bohaterem, tak opowieść powinna zaczynać się od bohatera i jego poznania. Mocne strony to tylko punkt startu. Naturalny potencjał to punkt wyjścia. To dopiero początek pracy.

W procesie projektowym zawsze poznajemy końcowego użytkownika, osobę dla której projektujemy produkt, usługę i doświadczenie. Bez tego nic nie jest możliwe. Musimy ją głęboko poznać, zrozumieć i poczuć. Zobaczyć ją w naturalnym środowisku. Poznać jej konteksty. Ale nie interesuje nas tylko samo badanie i research tylko kolejne kroki, w których wykorzystamy zdobytą wiedzę.

Co po teście gallupa?

To pytanie po wypełnianiu testu gallupa pozostaje wciąż bez odpowiedzi.

Obniżenie lęku przed przyszłością to najważniejszy efekt programu Projektowanie Przyszłości. Tu zaczyna się ciekawość.

Różnica numer 4 – jesteś człowiekiem czy androidem?

Algorytmy są ok, ale masz tylko 30 – 50 sekund na odpowiedź, badanie i idziemy dalej. Automatyzacja jest ok, ale dlaczego ma dotyczyć właśnie mnie, zastanawiasz się? Automatyzacja jest wszędzie, ale czy muszę z niej korzystać?

W 4 sezonie Westworld, który właśnie się zaczął na platformie HBO – (polecam serial, bo to najlepszy serial o narracji i sile opowieści w historii) androidy projektują ludzi. Do zobaczenia – shorturl.at/efW14

34 talenty gallupa. Kilka sekund na wybór spośród par stwierdzeń. Tak, że podczas samego badanie twoich talentów, zadajesz sobie wiele pytań, czym różnią się te pytania i czy można było odpowiedzieć na nie inaczej? Co było treścią poprzedniego pytania i czy mogę na nie odpowiedzieć inaczej? To test na czas i swoją własną logiką. Nie przechytrzysz jej. Nie wygrasz z algorytmem, bo test gallupa to algorytm.

Pod koniec dnia nic nie zastąpi pracy twarzą w twarz z człowiekiem. Szczególnie, gdy pochylacie się nad przyszłością. Szczególnie, gdy analizujecie przeszłość i swoją narrację o niej. Szczególnie, gdy macie dużo intelektualnych odkryć po drodze. To daje wiele więcej niż poznanie różnych typów osobowości, test gallupa i wiedza o swoich własnych mocnych stronach.

Praca z człowiekiem to wiele drobnych sygnałów, które mogą umknąć, gdy pracujesz z automatem.

Szufladkowanie i wpychanie cię we wzór vs. szukanie twojego własnego wzoru

W projektowaniu przyszłości dużą rolę grają bardzo drobne sygnały, które mogą innym umknąć a które są niezwykle ważne.

Nic nie zastąpi kontaktu twarzą w twarz i chwili rozmowy z osobą, którą jest ci życzliwa, o wysokim poziomie myślenia odczuwania, która chce ci pomóc zrozumieć samego siebie. Takie spotkanie pełni funkcje lustra, które w pewnym momencie pozwala Ci zobaczyć siebie. Póżniej lustro zmienia się w okno, przez które patrzysz na świat.

Celem algorytmu jest zakończenie testu gallupa i wygenerowanie raportu, that’s it! Ales. Tu nie ma lustra, nie ma okna, jest tylko wynik testu.

Projektowanie Przyszłości może być przełomowym momentem w Twoim życiu. Trzymając za Ciebie kciuki.

Podsumowanie

Nie jestem przeciwnikiem testu gallupa, sam kiedyś zostałem zmuszony wykonać taki test, by lepiej poznać członków zespołu projektowego. Ale nie uważam, że to dało mi jakąś zabójczą wiedzę. Uważam, że można ją zdobyć w o wiele prostszy, głębszy i efektywniejszy sposób niż wykonując test przed ekranem. A co najważniejsze test gallupa opisuje przeszłość ale nie daje ci żadnej wiedzy o przyszłości.

Przeszłość versus przyszłość czyli jak myślenie o przyszłości wpływa na tożsamość

Przeszłość jest ok jeśli pozwala nam zrozumieć przyszłość i ją zaprojektować. Test gallupa, odkrycie swoich mocnych stron, zrozumienie, że masz jakiś naturalny potencjał i naturalne talenty nie daje żadnej odpowiedzi na to, jak będzie wyglądała twoja przyszłość. Nie zmniejszają lęku przed przyszłością i a ich wpływanie na to co zrobisz ze swoim życiem, jest minimalne. Szczególnie, gdy masz szesnaście lat.Wyniki jakie daje ci test gallupa można osiągnać prościej i szybciej

Naprzód!

To trochę przypomina stare, dobre badanie focusowe. Rozpisujesz ich scenariusz, tworzysz skrypt, rekrutujesz grupę, które ma spełniać określone wymagania. A póżniej zamykasz ludzi za weneckim lustrem i przez jakiś czas zadajesz im pytania.

Środowisko jest sztuczne i nienaturalne, płacisz za czas tym ludzi, a więc często nie mówią ci prawdy, bo nie chcą cię urazić.

Każdy kto obserwował taki proces, wie jak bardzo jest on zawodny i jak często grupa porywa prowadzącego. Jak bardzo silne osobowości wśród osób rekrutowanych na badanie wpływają na całe badanie i jego wynik.

Przyszłość zaczyna się od działania. A więc zróbmy to!

Główny temat swojego życia

Ważną częścią odkrywania własnego wzoru zachowania jest identyfikacja tematów swojego życia – co jest powtarzającą się treścią, sensem i wzorem? Myślenie o swoim życiu jako o ciągu tematów i mikrotreści pomaga dojść do metapoziomu a w oparciu o to dotrzeć głębiej. To najważniejszy efekt każdego badania.

A więc czy jesteś gotowy naprawdę poznać własny wzór motywacji, działania i tego, co jest dla ciebie ważne?

Skontaktuj się już dziś ze mną i pochyl się nad swoją przyszłością – https://calendly.com/projektowanieprzyszlosci/projektowanie-przyszlosci-spotkanie-testowe. Z przyjemnością ci w tym pomogę.

Ten post ma jeden komentarz

Dodaj komentarz