Z miasta, zdjęcie własne.

Ostatnio wpadła mi w ręce książka „Depresja Nastolatków” autorstwa Konrada Ambroziaka, Artura Kołakowskiego i Klaudii Siwek. 

Piszę o tym i pochylam się nad tematem, bo w kontekście młodzieży to istna epidemia. Epidemia samotności, braku bliskości i poczucia sensu. Szacuje się, że w danym momencie 3-5% nastolatków cierpi na depresję, a około 20% młodych osób do osiemnastego roku życia doświadczy przynajmniej jednego epizodu.   

Depresja Nastolatków – książka, która pomoże Ci zrozumieć depresję

Książka Depresja Nastolatków – Jak ją rozpoznać, zrozumieć i pokonać to pierwszy w Polsce manual o depresji, w prawdziwym amerykańskim stylu. Jest konkrety, pełen przykładów z życia oraz gotowych do wykorzystania narzędzi dla rodziców, pedagogów a także nastolatków. 

Książka jest napisana głównie z myślą o rodzicach ale również nastolatki znajdą w niej sporo wartościowych wskazań. 

Po jego przeczytaniu poznasz to zjawisko, łatwo będzie Ci łatwo je zdiagnozować oraz rozpoznać oraz będziesz wiedział jak sobie z nią radzić, gdy pojawi się w Twoim otoczeniu. 

Z miasta, zdjęcie własne.

Depresja to choroba a to książka, która o tym przekonuje

Autorzy kładą ogromny nacisk na zamianę podejścia do zjawiska depresji oraz zrozumienie tego, że to choroba. Ilustrują to licznymi przykładami z pracy klinicznej. Oprócz tego zajmuje się kwestią dojrzewania, zmian związanych z wchodzeniem w dorosłość oraz pochyla się nad zagadnieniem samobójstw. 

Duże wrażenie zrobiło na mnie porównanie depresji do pożaru, który niszczy wszystko swojej drodze w przeciwieństwie do dystymii, która przypomina tlący się miesiącami i latami ogień. 

Z miasta, zdjęcie własne.

Podtytuł mówi o rozpoznaniu, zrozumieniu i pokonaniu depresji dlatego książka kończy się obszerną częścią związaną z leczeniem depresji. 

Przyjazność  – bardzo przyjazna i jasno zorganizowana książka. Podane informacje i narzędzia są dostoswane do czytelnika. 

Przejrzystość tekstów – książka jest napisana przystępnym językiem, wolnym od psychologizmów. Jeśli pojawiają się w niej psychologiczne terminy to są od razu wyjaśnione. 

Dostępne narzędzia i podsumowania – po każdym rozdziale i omówionym zagadnieniu są dostępne podsumowania oraz pomocne narzędzia, przetestowane przez autorów w praktyce oraz gotowe do wykorzystania przez czytelnika. 

W skrócie – warto po nią sięgnąć i mam przeczycie, że będzie to klasyczna pozycja. 

Dodaj komentarz