Co to znaczy, że ktoś jest wysoko wrażliwą osobą (WWO)? Po czym poznać wysoką wrażliwość? Jak się przejawia? Jak wpływa na codzienne życie i funkcjonowanie w świecie i wybór szkoły, kierunku studiów i zawodu na przyszłość?
Z definicji wysoka wrażliwość to cecha układu nerwowego, która polega na tym, że dostrzegasz dużo subtelnych sygnałów, które innym umykają. Twój układ nerwowy przetwarza subtelne bodźce zewnętrzne i zaczyna pracę od analizowania dużej ilości szczegółów.
Głębokie przetwarzanie bodźców oraz procesowanie ich w inny sposób oznacza łatwość ulegania nadmiernemu pobudzeniu. Wysoko wrażliwe dziecko i osoby wysoko wrażliwe cechuje łatwość ulegania przestymulowaniu. Nadmierne pobudzenie powoduje, że osoba wysoka wrażliwa szybciej ulega przeciążeniu i zmęczeniu.
To nieuchronnie prowadzi do tego, że osoba WWO będzie potrzebowała więcej czasu na regenerację. Nie w każdym środowisku będzie się też dobrze czuła.
Głębokie przetwarzanie bodźców i wszystkich aspektów świata zewnętrznego sprawia, że osoby wysoko wrażliwe przypominają komputer, który jest ciągle podłączony do sieci, 24/7, a każdy z aspektów życia jest jest dla niego w centrum uwagi. Każde zachowanie, w tym samym czasie, jak w super komputerze jest analizowane pod wieloma różnymi względami.
Po czym poznać osobę wysoko wrażliwą?
Takie osoby bardzo lubią myśleć. To jest cechą wrodzoną, wręcz naturalną cechą wysokiej wrażliwości. Zakres ich przemyśleń jest szeroki i rozciąga się od prostych, codziennych kwestii po tematy fundamentalne i strategiczne.
Wysoko wrażliwa osobowość spędza dużo czasu na snuciu różnych scenariuszy. Dzieci wysoko wrażliwe i osoby wysoko wrażliwe zastanawiają się co by było, gdyby. Oddają się marzeniom, popadają w pewnego rodzaju śnienie na jawie. Ich wrażliwość, w przeciwieństwie do jego rówieśników jest swego rodzaju bezpieczną przystanią przed nadmierną stymulacją. Przy czym jest to dla niego tak konkretna aktywność, jak dla kogoś innego wbijanie gwoździa w ścianę.
Osoby wysokie wrażliwe mają o wiele większą intuicję niż inni, wręcz hiper intuicję. One od razu wiedzą, od razu przeczuwają, jak rozwinie się jakaś sytuacja. WWO zauważają subtelności i drobne rzeczy w otaczającym świecie, których inni w większości przypadków pomijają. Zwracają uwagę na ton głosu, ich duże wyczulenie na nadmiar bodźców prowadzi w naturalny sposób do unikanie konfliktów w swoim otoczeniu. Wysoka wrażliwość nie lubi konfliktów. Osoba wysoko wrażliwa unika konfliktów. Stara się je unikać za wszelką cenę, bo jest to dla niej niepotrzebna eksplozja bodźców.
Dzieci wysoko wrażliwe są świetnymi obserwatorami i szybko dostrzegają subtelne zmiany w przestrzeni fizycznej oraz emocjonalnej.
Wysoko wrażliwi pełnią role „emocjonalnej gąbki”, a to znaczy, że obcy ludzie często zwierzają im się z całego życia. To wymaga ogromnych pokładów energii, ale wysoko wrażliwi umieją słuchać i skupić swoją uwagę na drugim. Intuicyjnie wiedząc, jak mogą komuś pomóc.
Jednak wysokie pobudzenie wewnętrzne wymaga wypracowania własnych sposobów uspokojenia burzy myśli i wyciszenia się. To sprawia, że WWO często oddają się pisaniu, rysowaniu lub malowaniu. Przy czym dla nich często ważniejsze jest same uspokojenie, które płynnie z czynności rysowania niż jego końcowy efekt.
Głębokość przeżywana bodźców prowadzi również do głębszych pytań o sens i znaczenie życia, przysłowiowy duży obrazek. Osoby wysoko wrażliwe w każdym wieku zauważają rzeczy, które interesuje tylko mniejszość ludzi. Te pytania pojawiają się w zaskakujących momentach życia dziecka i są zadawane w bardzo młodym wieku, gdy jego rówieśnicy bawią się jeszcze w piaskownicy.
Dla wysoko wrażliwej młodzieży bardzo ważny jest sens i znaczenie tego, co robi.
Jednocześnie osoby wysoko wrażliwe od samego początku mają wysokie poczucie własnej odrębności, nieprzystawania do grupy i sytuacji. Ta inność, której nie potrafią zrozumieć i nazwać jest wspólnym wiodącym tematem dla większości wysoko wrażliwej młodzieży. To rodzi brak akceptacji i ogromną trudność dla rodziców w każdym otoczeniu i środowisku.
Jeśli dodamy do tego wysokie oczekiwania w stosunku do samego siebie i swojego otoczenia to otrzymujemy bardzo wybuchową mieszankę. Tak, wysoko wrażliwi mają niskie poczucie własnej wartości, niższe i całkowicie nie przystające do ich umiejętności i talentów. To ich rys od samego dziecka.
Wysoko wrażliwi – jak funkcjonować w świecie, który przytłacza? Siedem wskazań.
Już sama świadomość tego, że jesteś wysoko wrażliwą osobą zmieni Twoje codzienne życie oraz pozwoli zrozumieć własne wybory i doświadczenia.
Nie ma nic złego w tym, że jesteś wysoko wrażliwy – to nie choroba, tylko rys twojego sposobu bycia w świecie i jego odczuwania. Samo zrozumienie dla każdej osoby wysoko wrażliwej dlaczego tak silnie reagują na bodźce.
Po pierwsze –
świat za oknem nie został zaprojektowany z myślą o osobach wysoko wrażliwych, dlatego będziesz musiał nauczyć się stawiać granice, by chronić samego siebie. To może być unikanie zgiełku, światła słonecznego lub krzykliwych kolorów, które Cię męczą. Dozowanie sobie zatłoczonych miejsc, oficjalnych spotkań i wszystkich czynników, które nadmiernie Cię pobudzają.
Po drugie –
na ile tylko to możliwe, to unikaj działania pod presją – presja. Sam na siebie wywierasz ogromną presję a więc nie ma sensu jeszcze jej wyolbrzymiać.
Po trzecie –
stwórz swoją własną grupę wsparcia, jeśli będzie składała się z innych wysoko wrażliwych osób, tym lepiej. Idź w jakość relacji i więzi a nie w ich szerokość i liczbę.
Po czwarte –
odkryj wzory swoich zachowań i postaraj się je zrozumieć. Im szybciej poczujesz się dobrze sama ze sobą, tym lepiej dla Ciebie. A więc to nic złego, że ciągle masz wątpliwości (jak można ich nie mieć, skoro się tyle myśli robiąc podróże w czasie do przyszłości i przeszłości) i tak trudno Ci podjąć decyzję, bo ciągle się wahasz.
Po piąte –
obniż swoje i tak wysokie oczekiwania, w dłuższym terminie to nie jest zdrowe i wcale Cię nie buduje. Postaraj się zamknąć nożyce nadmiernych oczekiwań, które są nie do spełnienia.
Po szóste –
znajdź własne sposoby na wyciszenie – czy to będzie pisanie, rysowanie, tańczenie czy spacerowanie wpleć je w swój plan dnia. Wyciszenie nie jest dla Ciebie tylko wyciszeniem, to warunek przeżycia.
Po siódme –
bądź dumny ze swojej wysokiej wrażliwości. Duma jest czymś, czego nie da się kupić. Wysoka wrażliwość to ciężar ale również niesamowity dar. Nie zapominaj o tym i postaraj się zrozumieć, że wszystkie twoje mocne strony wynikają właśnie z wysokiej wrażliwości.
Wysoko wrażliwy w pracy / Wysoko wrażliwi zawody
Wysoko wrażliwej młodzieży znalezienie swojej ścieżki zabiera o wiele więcej czasu niż ich rówieśnikom.
Więcej wytłumaczeń, dlaczego tak się dzieje znajdziesz w tym wpisie http://kryzys ćwierć wieku
To może zabrać dużo czasu i być bolesnym procesem, ale już samo przyzwolenie na próbowanie, błędy i pozorne zgubienie się może być pomocne.
Każdy przypadek jest inny i trudno tu o ogólną regułę, ale kierowałbym się następującymi wskazaniami:
- Zgodność z własnym poczuciem sensu i znaczenia (które w przypadku osób wysoko wrażliwych jest związane z wrażliwością na ludzi i chęcią pomocy im), czyli czy praca, którą wykonuje jest zgodna z moją osobistą misją i wartościami? Czy pomagam innym? Czy zmieniam ich położenie?
- Jeśli w grę wchodzą talenty artystyczne (np. od wczesnego dzieciństwa pisanie, rysowanie, komponowanie czy występowanie), to niezależnie od wybranego zawodu, postaraj się zachować tego typu aktywności i wpleść je w wykonywaną pracę. Takie artystyczne działania są tym, co karmią duszę WWO a rezygnacja z nich odbije się w przyszłości czkawką. Czyli jeśli pisałeś, to nie zarzucaj tego, „bo z pisania nie da się wyżyć”, pomyśl raczej jak w swojej codziennej pracy pisać, bo to daje Ci życie.
- Bilans energetyczny – czy ta praca daje Ci energię, czy energię Ci zabiera? Czy Cię pobudza i daje kopa, czy prędzej ją z Ciebie wysysa? Twoje nadmierne pobudzenie powoduje, że Twoja bateria wyczerpuje się szybciej niż w przypadku innych osób, tym bardziej ją chroń.
- Testowanie i prototypowanie – nie bój się próbować i testować różnych opcji. Potraktuj swoją karierę i pracę nie jako jasno wytyczony szlak i drabinę, po której się wspinasz, lecz jak portfolio różnych prac, tak jak grafik traktuje swoje zlecenia. Daj sobie czas na to, że to może trochę potrwać zanim odnajdziesz idealną dla siebie pracę, funkcje i zadanie. Akceptacja tego faktu będzie już dla Ciebie uwalniająca.
- Praca z ludźmi i chęć pomocy – wysoka wrażliwość to hiper intuicja, która świetnie sprawdza się w pracy z ludźmi. Czy w pracy, którą wykonujesz (oczywiście w zależności od umiejętności, jakie w sobie posiadasz) jest zawarty element pracy z innymi, pomagania im i słuchania? Nikt tego nie zrobi, tak jak ty.
Oczywiście to tylo ogólne wskazania, ale jeśli chcesz już teraz dowiedzieć się, co mógłbyś w życiu robić to zapraszam do bezpłatnych konsultacji przez formularz kontaktowy lub Whats App.
Podsumowanie czyli jak wspierać dziecko wysoko wrażliwe
Jako rodzic i wysoko wrażliwa osobowość chcę pomóc Ci wspierać Twoje dziecko a to zaczyna się zawsze od diagnozy i zrozumienia jego zachowań, trudności z jakimi mierzy się w swoim otoczeniu.
Jeśli chciałbyś więcej porozmawiać o wysokiej wrażliwości lub WWO, wykonać audyt umiejętności to zapraszam do kontaktu już teraz. Jeśli czujesz, że wysoka wrażliwość może być Twoim rysem lub cechą Twojego dziecka a potrzebujesz potwierdzenia napisz maila, by otrzymać test na wysoką wrażliwość oparty na kwestionariuszu Elaine Aron, który potwierdzi lub obali Twoje intuicje.
Bardzo dziękuję za ten artykuł! Pięknie i jasno wyjaśnione, z dużą empatią. Bardzo wnikliwy opis osób wysokowrażliwych. Polecam każdemu rodzicowi wysokowrażliwca by lepiej zrozumieć swoje dziecko i nie tylko, bo nie jest łatwo „zidentyfikować” wysokowrażliwca na początku jego drogi życiowej. Warto przeczytać też jak ma się podejrzenie co do siebie samego – wszystkie puzzle zaczynają się układać w zrozumiałą całość . Do tego otrzymamy spis porad jak łatwiej funkcjonować w świecie. Jeśli nastolatek, młoda osoba będzie wiedzieć jak dbać o siebie, to będzie mieć dużo lepszy start w życiu i dużo łatwiej będzie mu się żyło! Coś o tym wiem – do większości „wskazań” sama doszłam niestety dopiero jako osoba dojrzała.
Bardzo potrzebny artykuł!