żródło: unsplash

Trudno jest poznać siebie, a co dopiero innych

Skąd masz tyle energii? Skąd znajdujesz w sobie na to wszystko siłę? Jak się regenerujesz

To pytania, które często zadaje osobom, których energię podziwiam i które traktuje jako chodzące bateryjki. Wydaje się, że nigdy nie są zmęczone. Szybko się regenerują. Odmowy i trudności je tylko pobudzają. 

Dopiero niedawno zrozumiałem, że one są ciągle połączone ze swoją motywacją. Nie muszą być zaangażowane, jeśli są w swojej motywacji. 

Jedną z najważniejszych faz programu projektowanie przyszłości jest odkrycie swojej motywacji – motywacyjnego DNA.

Dzięki temu, łatwiej jest zobaczyć, co tak naprawdę daje Ci życie i co, będziesz chciał robić zawsze. Robić to zawsze, by czuć, że żyjesz. 

żródło: unsplash

Co daje Ci życie na całe życie?

Zrozumieć to, co daje Ci życie, to zrozumieć czego chcesz się dalej uczyć i to, czego uczyć się nie zamierzasz. Zrozumienie, to dopiero początek. Należy to jeszcze nazwać. 

Na szczęście projektowanie przyszłości to definiuje. Każdą swoją motywację. 

Świat myli motywacje z zaangażowaniem, a to dwie różne sprawy. Jeśli jesteś w swojej motywacji to cały czas jesteś zaangażowany. Zaangażowanie w życie, to wypadkowa Twojej motywacji. Jeśli wiesz, co daje Ci życie, to chcesz tego więcej i więcej. Chcesz być w tym, co daje Ci życie. W życiu chodzi przecież o to, by być żywym a nie trupem. 

żródło: unsplash

Zaangażowanie spada, gdy wychodzisz ze swojej motywacji

Motywacja jest niezmienna. Jeśli lubiłeś się uczyć w wieku 5 lat, to również będziesz zdobywać nowe umiejętności i wiedzę w wieku 35 lat. Nawet mając 65 lat będziesz sięgał po nowe dziedziny i domeny. Twoja ciekawość świata i przyszłości jest niewyczerpana. 

Twój osobisty wzorzec motywacji jest niezmienny, jak Twoje DNA. Jego odkrycie to coś, co może zmienić Twoje życie i ułatwi zaprojektować swoją przyszłość. 

Na tym polega w istocie program Projektowanie Przyszłości. A więc co daje Ci życie? Nie odkryjesz tego, robiąc testy Gallupa i inne psychologiczne ankiety. Nie tędy droga. 

Masz zmysł porządku i łatwość organizacji? Lubisz planować? Wiesz, co i kiedy zrobić w sekwencji ruchów? 

Prawdopodobnie masz umiejętności związane z rodziną motywacji – planowanie.

Jeśli lubisz planować i organizować, to pozostanie to z Tobą przez całe życie. 

Najbardziej niesamowity przykład na motywację planowanie jaki widziałem to mentee, który pakował swój plecak w porządku zajęć jakie miał tego dnia. A więc po ciemku był w stanie sięgnąć po odpowiednią książkę lub zeszyt. Planowanie to była jego bajka. Lubił wyznaczać trasę podczas wakacji i to w takim porządku, by powrót był zawsze inną drogą. 

Takie osoby poznasz również po tym, że łatwo i szybko się pakują.  Również mają zmysł do organizacji przestrzeni. One po prostu wiedzą jak zaaranżować przestrzeń, aby była najbardziej optymalnie wykorzystana. 

żródło: unsplash

Projektowanie Przyszłości a wzorzec motywacji

Podczas programu Projektowanie Przyszłości odkrywamy niezmienny wzorzec motywacji. To odkrycie daje paliwo i napęd do zobaczenia przyszłości. Zrozumienia, że jest na wyciągnięcie ręki i jest możliwa. Jeśli w końcu wiesz już, co daje Ci życie, to również będziesz wiedział, co będzie Ci je dawało w przyszłości. 

Wiedza o tym, co Cię motywuje pozwoli podążać za energię i za tym, co daje Ci życie oraz unikać tego, co życie z Ciebie wysysa. 

Kochasz Idee i lubisz wprowadzać je w życie? Lubisz czuć wpływ na innych i na otoczenie? Dużo myślisz? 

Nie dla Ciebie droga powtarzalnej, schematycznej pracy, do tego jeszcze w środowisku, gdzie panuje hierarchia. Prawdopodobnie nie przywiązujesz się do szczegółów, a analizowanie włosa na czworo to nie Twoja piaskownica. 

Lubisz zamykać rzeczy i jesteś bardzo zadaniowy? Lubisz posuwać je na przód? 

Każdy z nas ma swój niezmienny wzorzec. Odkrycie jego może być punktem zwrotnym dla Ciebie. Bo zrozumienie tego, co daje Ci życie jest bardzo ożywcze. Ono dużo zmienia. 

Jak odkryć to, co Cię motywuje? Jak to zobaczyć?

Najłatwiej zobaczyć to w sytuacji, gdy jesteś zmęczony i bez energii. Absolutnie wypruty i bez życia. Co wtedy robisz? Ku czemu się zwracasz? Czy zaczynasz od głowy, czy skupiasz się na ciele? Czy idziesz na spacer? Na siłownię? Czy zatapiasz się w muzyce? Odpowiedź możesz znaleźć właśnie w tym, co robisz, gdy jesteś zmęczony.

żródło: unsplash

Poznaj swoje motywacyjne DNA na całe życie

Tak naprawdę to, pod koniec dnia, jesteś tym, co robisz. 

Im szybciej poznasz swój wzór motywacji, tym więcej czasu będziesz mógł poświęcić na to, co daje Ci życie, napędza i pobudza. Tym więcej czasu będziesz miał, by cierpliwie dążyć do celu. A czas i cierpliwość plus siła procentu składanego to potężna dźwignia. 

A więc co Cię naprawdę motywuje? Jaki jest Twój niezmienny wzór motywacji? Co daje Ci życie i co chcesz robić, by czuć się żywym? 

Jeśli jeszcze tego nie wiesz, skontaktuj się z projektowaniem przyszłości, by odkryć swoją niezmienną motywacje. Poznać ją. Zrozumieć. I nazwać.  

Dodaj komentarz