Pomocne supermoce na czas niepewności i zamętu.

Prototyp przestrzeni do regeneracji zaprojektowany zespół projektowy studentów Collegium Civitas.

Na marginesie raportu „Studiując w świecie niepewnego jutra” od Inkubator UW. Ciekawy raport od zaprzyjaźnionego Inkubator UW, na którym prowadzę zajęcia w ramach wsparcia liderów jutra.

Tu możesz pobrać go w całości – https://iuw.edu.pl/pl/offer/blog/studiujac-w-swiecie-niepewnego-jutra-perspektywy-sprawczosc-i-wizje-przyszlosc-wedlug-studentow-uw-i-wum-czyli-raport-juststart2/ to ciekawy wgląd w społeczeństwo, naukę i świadomość tego momentu w czasie. Sam raport nie jest krótki i zabiera około 30 minut szybkiego skanowania.

Ja omówię tylko kilka ciekawych dla mnie odkryć po jego przeczytaniu. Nie interesuje mnie kruchość emocjonalna młodzieży i dzieci, o której tyle już pisano w kontekście pandemii to są dobrze prześwietlone sprawy w kontekście młodych ludzi i mamy na to wiele przykładów.

Okładka raportu „Studiując w świecie niepewnego jutra” autor Inkubator UW.

Kilka ciekawych rzeczy, które zwróciło moją uwagę.

Dużo napisano i dużo mówi się o kruchości emocjonalnej młodych ludzi. Jest ona oczywista a pandemia i wojna, ją tylko pogłębiła.

Praca nie stanowi dla nich sensu życia, dla młodych istnieje życie poza pracą i jest ono ważniejsze niż sama praca.

Trend dbałości o środowisko, czyli troska o świadome wyboru, które nie krzywdzą innych jest dla młodych bardzo ważny.

Zmiana modelu przywództwa, które jest wyzwaniem dla wszystkich w kontekście pandemii, kultury organizacji polskich firm etc.

Przydatne, podpatrzone gdzieś i życiowe rozwiązanie. Kto powiedział, że nie możesz mieć dwóch zegarków dla dwóch stref czasowych? Ludzka zdolność adaptacji jest nieograniczona.

Największe odkrycie z raportu

Dla mnie największym odkryciem i pozytywnym zaskoczeniem jest:

Zbieżność osobistej misji z misją firmy

To moment, który mocno osobiście rezonuje ze mną i bardzo mi się spodobał. Czyli jeśli praca z, praca dla, praca w, to tylko w miejscu które jest zgodne z moimi osobistymi wartościami.

Ponad 68,5% badanych wskazało, że w poszukiwaniu pracy misja/wizja organizacji do której aplikują, powinna wiązać się z realizacją ważnych dla nich celów.

To ogromne wyzwanie z punktu widzenia firm szczególnie tych, które pracują w branży retail/ marketing oraz które mają przysłowiowe trupy w szafie. To ogromne wyzwanie do nadawania głębszego sensu i znaczenia wykonywanej pracy.

Tu nie wystarczy już nawet najlepszy employeer branding. To wymaga głębokiej i rozległej transformacji całej firmy i organizacji. To już jest teraz ogromne wyzwanie dla większości organizacji. To słychać i czuć w rozmowach branżowych w firmach z obszaru marketingu i szeroko rozumianej komunikacji.

Na ile ta firma jest zbieżna z moją osobistą misją? I zestawem wartości? To jedno z najważniejszych pytań jakie zadają sobie studenci przy wyborze pracy.
Na ile ta firma jest zbieżna z moją osobistą misją? I zestawem wartości? To jedno z najważniejszych pytań jakie zadają sobie studenci przy wyborze pracy.

Podsumowanie:

To krótkie wskazania po przeczytaniu tego raportu i doświadczeniach zdobytych w projekcie Projektowanie Przyszłości projektowanieprzyszlosci.com

Świadomość i wiedza jaką radość daje pisanie ręką.

Pomocne supermoce i przydatne umiejętności na czas niepewności

Pozwól, że podpowiem kilka pomocnych wskazań, które możecie wykorzystać z krótkim przykładem i opisem.

Im bardziej niepewny świat zewnętrzny, tym bardziej ważne staje się poznanie siebie i zwrot ku wnętrzu.

Jeśli wszystko na zewnątrz jest tymczasowe, chwilowe i niepewne, tym bardziej muszę polegać na samym sobie i na zdobytej samowiedzy. Muszę dobrze znać siebie i swoje umiejętności. Wiedzieć, jakie środowisko mi sprzyja a jakie jest dla mnie szkodliwe. Wiedzieć o tym, co daje mi energię a co ją zabiera.

Ale to również w jakiś sposób uniezależnienie się od zewnętrznych definicji „sukcesu”, „szczęścia”, „rozwoju”, „postępu”, „możliwości”, „kariery” i tego, co naprawdę chcesz dla siebie osiągnąć. Jeśli źródło szczęścia znajduje się w Tobie i Twoim wnętrzu to tak naprawdę, jesteś wolny. Tożsamość to punkt startu, gdy chcesz coś w życiu zmienić i dalej rozwijać siebie. To również moment, gdy naprawdę określasz to na czym Ci zależy, o to co Ci w życiu chodzi i stronę w którą chcesz podążać. Moment, gdy wiesz co oznacza sukces to chwila własnej osobistej Deklaracji Niepodległości.

Rada: świadomość zaczyna się od samoświadomości.

Jak to dobrze, że są tacy ludzie.

Im szybciej wszystko biegnie, tym ważniejsze staje się zatrzymanie i zwolnienie tempa.

To przypomina sytuację, gdy aby pokonać jakąś przeszkodę musisz się cofnąć do tyłu i zatrzymać. Ocenić dystans, wysokość przeszkody i dopiero wziąść rozpęd. Albo jak z figurą z łucznictwa i napinaną cięciwą w łuku – cięciwę napinasz w przeciwnym kierunku do celu, oddalasz go od tarczy a nie przybliżasz.

Dopiero zatrzymanie pomaga Ci dostrzec niewidoczne wzory i to jak układają się sprawy i w konsekwencji, gdzie to zmierza. Ale zatrzymanie pomaga również usłyszeć samego siebie i odkryć rozwiązania, które są w ciszy. Bo te rozwiązania już są, one istnieją. Trzeba je tylko usłyszeć i dopuścić do samego siebie. Pamiętaj kontrintucja to najlepszy przykład i rozwiązania dla rozwoju. Zrozumienie tego bardzo pomaga. Wykorzystaj kontrintuicyjną wiedzę w swoim życiu.

Rada: Aby jutro szybciej pobiec, zwolnij już dziś. Kontrintuicyjne wskazania są często najlepsze.

Elektryczny model Renault uchwycony w zaprzyjażnionym i pięknym Bukovina Resort w Bukowinie Tatrzańskiej.

Zobacz to, co niewidoczne

Jeśli uczysz się dostrzegać to, co nie widoczne, łatwiej jest pojąć zmiany zachodzące dziś i te, które czekają Cię w niepewnej przyszłości. Jeśli rzeczywistość zaciera granice, definicje i pojęcia a przyszłość staje się coraz bardziej niepewna przekieruj uwagę z tego, co widoczne na to, co niewidoczne.

To również umiejętność związana z nadawaniem sensu i znaczenia temu, co pozornie jest pozbawione znaczenia. To niezmiernie ważna umiejętność, dla mnie szczególnie związana jest z dostrzeganiem niewidocznych wzorców, dostrzeganiem tego, co niewidzialne oraz poszerzaniem własnego pola widzenia wpływającym na świadomość.

Rada: patrz pod powierzchnię, nie skupiaj się na tym, co oczywiste i powierzchowne.

Najpiękniejsze drzewo jakie widziałem – Londyn, Brent Park.

Radość z poczucia zagubienia

Gdy wszystko zmienia się tak nagle, nieoczekiwanie i ciągle to również zmieniają się definicje, aparat pojęciowy związany ze starym porządkiem. Kiedyś trzeba było od razu znać odpowiedzieć i nie pozwalać sobie na chwilę zatrzymania. Dziś błądzenie jest nieuniknione ale nie można zapominać, że błądzenie jest wpisane w odnajdywanie kierunku i poznawanie oraz zrozumienie samego siebie.

To tak jak w procesie projektowym, aby zaprojektować rozwiązanie należy najpierw zrozumieć problem. Na początku zadajesz pytanie – gdzie jest problem i na czym on polega, a nie szukasz rozwiązania. Takie podejście gwarantuje sukces, bo wcale nie sukces jest tu najważniejszy.

To przypomina figurę psa, który tropi pozornie biega po lesie bez porządku i ładu, ale gdy tylko znajdzie trop to już za nim podąża i go nie odpuszcza. Stań się specjalistą od gubienia się i odnajdywania siebie. Nie odnajdziesz się, dopóki się nie zgubisz.

Rada: Bądź jak pies który swobodnie i z radością tropi zanim na niego trafi.

Ze Śląska Cieszyńskiego okolice Cieszyna.

Zmiana paradygmatu: kariera nie jako drabina a jako strumień i rzeka.

To również jest związane z narracją, nadawaniem sensu i opowieścią, którą opowiadamy samym sobie. W świecie, w którym wszystko płynie i jest zmienne, a nic nie trwa dłużej niż przysłowiowa chwila trwałe i sztywne tamują przepływ życia, energii i spowalniają bieg. Są obciążeniem.

Rada: Znajdź definicję wu-wei z tao. Bądź jak rzeka a nie jak stojący staw.

Z Jerozolimy.

Znaj swoją miarę

Czy masz własną definicję sukcesu? Co to jest sukces? Czy masz własną definicję szczęścia? Co to jest sukces w pracy? To niezwykle ważny moment, który Cię definiuje. Kiedy i w którym momencie powiesz „wystarczy!”. Ludzie, którzy odnieśli sukces, a to zawsze jest związane z jakimś nakładem czasu, energii i wysiłkiem, wiedzą dobrze, w którym momencie powinni się zatrzymać. Kiedy jest ich własne osobiste „wystarczy!”. Ale również stworzyli własny język i definicję, które pomagają im żyć własnym życiem. I patrząc w inną stronę – życie jest pełne spektakularnych upadków tych, którzy nie potrafili powiedzieć – wystarczy!

Rada: Zdefiniuj pojęcia na nowo. Stwórz własny słownik i określ własne definicje pojęć, które będą zbieżne z Tobą i twoim doświadczeniem.

Zaprojektuj przyszłość już dziś i weź udział w programie Projektowanie Przyszłości, skontaktuj się z mną, aby stworzyć 3 konkretne pomysły na siebie. Bądź jak autor i projektant. Obiecuje, że to zwiększy Twoją zdolność reagowania na wszystkie zaskoczenia, jakie niesie ze sobą życie oraz wiedzę, jak trzymać się własnego kursu.

Dodaj komentarz