żródło: Unsplash, autor @Green Chameleon

Projektowanie Przyszłości dla Wysoko Wrażliwych Osób i Wysoko Wrażliwej Młodzieży

Gdy w 2020 rozpoczynałem program projektowania przyszłości projektowanieprzyszlosci.com to nie wiedziałem, że najbardziej pomoże on WWO – czyli Wysoko Wrażliwym Osobom.  

Wcale tego nie zamierzałem. To się po prostu zdarzyło. Dziś się temu nie dziwię. 

Sam jestem Wysoko Wrażliwą Osobą. A podobieństwa się przecież przyciągają.  

Wystarczy chwila rozmowy i wiesz. Wiesz, że to WWO. Wiesz, co czują. Domyślasz, się co myślą. Znasz ich obawy. Są w tym samym miejscu, w którym ty byłeś kiedyś. 

Ich wrażliwość przejawia się w tym, że piszą, rysują, są świetnymi obserwatorami i mają hiper intuicję. Również tym, że bardzo łatwo wyczuwają stany emocjonalne otoczenia i kierując się czystym instynktem, wiedzą jak pomóc ludziom. 

Mają wiele różnorodnych zainteresowań, w których często trudno znaleźć wspólną nić, połączyć kropki, odnaleźć wspólne nuty. Ale ona jest. Zawsze istnieje. 

Narzędzia Projektowania Przyszłości projektowanieprzyszlosci.com właśnie w tym pomagają. Dzięki nim ją odnajdujemy. Zawsze. 

Ta nić jest. Ona istnieje, tylko trzeba bardzo głęboko szukać i odkrywać ją warstwa po warstwie. 

Tu z pomocą przychodzi też mojej doświadczenie zawodowe i osobista wrażliwość. 

Uczynić niewidoczne widocznym

Pracując zawodowo z markami rozwinąłem umiejętność, jak czynić widocznym, to co niewidoczne. Odkrywać to, co ukryte. A potem to jeszcze nazywać. Bo dopiero, gdy coś nazwiemy, to powołujemy to do życia. Dopiero wtedy, to istnieje. 

Marka to przecież to, co w jakiś sposób jest niewidoczne.

Nie inaczej jest też w programie Projektowanie Przyszłości projektowanieprzyszlosci.com. On polega na odkrywaniu wzoru zachowań, który daje życie i sprawia, że jesteś w swojej „zone of genius”. 

Wysoko Wrażliwi – charakterystyka

Jest wiele rysów, które charakteryzuje Wysoko Wrażliwe Osoby. Każda historia jest inna. Podobne jest poczucie niezrozumienia, niedopasowania do świata i wrażliwości, która wcale nie pomaga. 

Tylko dziś wiesz jak mógłbyś pomóc samemu sobie, młodszemu. Masz do tego narzędzia. Masz metodę, by zaprojektować przyszłość. Znasz sposoby, które zmniejszają lęk przed przyszłością, ułatwiają wybór i sprawiają, że przyszłość jest na wyciągnięcie ręki. 

Dlaczego Wysoko Wrażliwej Młodzieży jest tak trudno zobaczyć swoją przyszłość? 

Powodów jest kilka: 

Trudność z podjęciem decyzji. WWO mają w głowie tak wiele scenariuszy, tak dużo pomysłów, że zawężenie się i wybór konkretnego planu działania jest dla nich bardzo trudny. Często też bardziej siedzą w swojej głowie niż są po stronie działania. To znaczy droga od pomysłu do realizacji jest dla nich bardzo długa i wyboista. Często też pozostają na poziomie idei, której nie wdrażają w życie. 

Efekt otwartych nożyc. Wysokie oczekiwania wobec samego siebie plus zaburzone poczucie własnej wartości sprawia, że WWO są w ciągłym napięciu a to nie sprzyja i nie daje pewności. To nie jest idealna przestrzeń na podjęcie decyzji. 

Ciągłe wątpliwości – chwile pewności, spokoju i samo-akceptacji są u WWO bardzo rzadkie. A to najlepszy moment, na podjęcie decyzji. Zawieszenie wątpliwości i wewnętrzny spokój, to idealna przestrzeń na podjęcie decyzji. Jak jednak ją podjąć, gdy czujecie się jak statek podczas sztormu? 

Mógłbym tak wiele, ale co na to świat? Przekonanie, że mógłbym robić tak wiele rzeczy, ale nie chce się w żaden sposób zawężać. 

Niepewność, co do własnych artystycznych talentów. W większości przypadków Wysoka Wrażliwość przejawia się wrażliwością artystyczną i chęcią tworzenia. To może być pisanie, rysowanie, malowanie lub granie. To dość częste podejście wśród artystów. Niechęć do zamknięcia w jednej szufladzie, określonej na całe życie przegródce. Plus jeszcze niekończącą się wątpliwość, by nie wpaść w komercję.  

Chwila rozmowy wystarczy

Świat za oknem nie został zaprojektowany z myślą o Wysoko Wrażliwych Osobach. Ale już sama ta świadomość, może być dla Ciebie pomocna.

Z drugiej strony Twoja wrażliwość może być właśnie Twoją super mocą i siłą. 

Jeśli masz wątpliwości i nie wiesz, co chcesz w życiu robić to zapraszam do Projektowania Przyszłości. Chwila rozmowy wystarczy , aby Ci pomóc i obniżyć lęk przed przyszłością. 

Dodaj komentarz