podróż w kosmos zaczyna się w dzieciństwie

Jakiś czas temu Bezos, a wcześniej przed nim Richard Branson, polecieli w kosmos – https://bit.ly/BezoswKosmosie

Na te wyprawy można patrzeć poprzez różny pryzmat, zależy jaki nałożymy obiektyw i co tak naprawdę nas interesuje oraz zwraca uwagę. 

Na te wyprawy można patrzeć jak na zabawy miliarderów, też jak na chęć ucieczki od zdegradowanej planety ale mnie interesuje chyba najbardziej pryzmat ludzkich motywacji. 

Każdy kto zna biografię i dokonania Bransona wie, że motywuje go zdobywanie i odkrywanie nowych domen. Branson od momentu, gdy pochylił się nad podróżami lotniczymi, nieustannie lubi odkrywać nieznane i podważać status quo. 

Motywacje Bezosa są inne. Bezos różni się od niego diamteralnie. Cechuje go długoterminowa optyka, on dziś jest już w kolejnej dekadzie, a może nawet stuleciu. 

Projektowanie przyszłości i punkty zwrotne

Będąc fanem biografii i skupiając się bardzo na odkrywaniu i rozumieniu ludzkich motywacji (co jest głównym i najważniejszym elementem programu Projektowanie Przyszłości) odkryłem kilka punktów zwrotnych w historii założyciela Amazona, które zadecydowały o jego życiu i jego własnej przyszłości. 

Jeden moment w czasie, punkt i chwila istnienia, która wpływa na Twoje wybory. Ten moment decyduje o tym, jaką wybierzesz szkołę, jaki kierunek studiów zwróci twoją uwagę, jakie predyspozycje w sobie rozwiniesz i które z nich zdecydujesz się pogłębić. 

Dla Bezosa kluczowym momentem była chwila, gdy jako pięcoletni chłopiec oglądał w telewizji transmisje z lądowania Apollo 11 na księżycu oraz pierwsze kroki Neila Armstronga na księżycu. 

„Pamiętam, jak wspólnie z rodzicami i dziadkami z ogromnym podnieceniem oglądaliśmy w salonie transmisję“ – wspomina. „Małe dzieci potrafią mieć zadziwiające wyczucie chwili i doskonale zdają sobie sprawę z tego, że dzieje się coś naprawdę niezwykłego. W tym momencie wyraźnie poczułem, że narodził się we mnie pasjonat.“ Jeff stał się zagorzałym fanem serialu Star Trek, prawdziwym ekspertem, który znał na pamięć każdy odcinek.“

Projektowanie przyszłości i dzieciństwo

Ta dzięcieca fascynacja trawała w nim i pozostała do dziś. To też ogromne odkrycie w programie Projektowanie Przyszłości – jak wielką wagę mają dzieciecę marzenia i zabawy. Zdumiewa mnie to za każdym razem, ile podpowiedzi niesie dzieciństwo. 

Więcej o tym, w podkaście – https://bit.ly/ProjektowaniePrzyszlosci

Wracając do Bezosa fascynacja kosmosem, podróżami planetarnymi i podobojem kosmosu trwała w liceum, tak bardzo, że:  

„W szkole miał opinie gapowatego prymusa, oderwanego od rzeczywistości pasjonata przestrzeni międzyplanetarnej. Jako celujący uczeń otrzymał zaszczyt wygłoszenia mowy pożegnalnej dla absolwentów. Poświęcił ją kwestii podboju kosmosu. Snuł wizje kolonizacji planet, budowy gwiezdnych hoteli oraz przeniesienia niektórych gałęzi przemysłu w kosmos w celu ochrony delikatnej planety – Ziemi. „Kosmos to cel ostateczny. Zapraszam do mojego świata!“ – zakończył młody wynalazca.“

Bezos nie miał wątpliwości jaki kierunek studiów wybrać i jak będzie wyglądała jego ścieżka kariery. Jako intelektualista i myśliciel wybrał fizykę na Uniwersytecie Princeton. Wszystko szło zgodnie z planem, do momentu, gdy na studiach pojawił się temat mechaniki kwantowej. 

Punkt zwrotny

„Pewnego dnia, po nieudanej próbie rozwiązania skomplikowanego czątkowego równania różniczkowego, wraz ze swoim współlokatorem zwrócił się do kolegi z sąsiedniego pokoju o pomoc. Ten spojrzał, pomyślał i po chwili dał mu prawidłową odpowiedź. Bezos nie mógł wyjść z podziwiu, z jaką wprawą kolega poradził sobie w pamięci z obliczenami, które w jego notatkach były rozpisanie na trzech stronach. 

„To właśnie wtedy zdałem sobie sprawę, że nie mam szans zostać wybitnym fizykiem teoretycznym“ – opowiada. „Dałem za wygraną i natychmiast zmieniłem kierunek studiów na elektronikę i informatykę“. To było jak zimny prysznic. Całym sercem zawsze pragnął zostać fizykiem. Musiał jednak pogodzić się z własnymi ograniczeniami“. 

Dla Bezosa to było bolesne ale na szczęście miał inny scenariusz i inne opcje do wyboru. Nie utknął ruszył do przodu i zaczął coś innego. 

W Projektowaniu Przyszłości pracujemy nad trzema ścieżkami rozwoju dzięki temu nigdy nie utkniesz w miejscu i będziesz mógł iść dalej, z wolną energią i zapałem. 

Kolejnym momentem zwrotnym dla Bezosa była chwila, gdy już na samym początku internetu zobaczył dynamikę rozwoju sieci. W 1994 roku Bezos natknął się na statystyki pokazujące, że branża internetowa wykazuje wzrost na poziomie 2300% w skali roku. Te liczby były powalające. To był punkt przełomowy i ważny moment, w życiu Jeffa. Decyzja została podjęta. 

Mało kto wie, ale to, że Amazon zaczął od książek to zasługa ówczesnej żony Bezosa – McKenzie, która sama była pisarką i jako pierwsza podpowiedziała mu, by zaczął od książek. 

Projektowanie przyszłości i twój osobisty kosmos

Projektowanie Przyszłości (https://bit.ly/programprojektowanieprzyszlosci) może być Twoim punktem zwrotnym. Może pomóc Ci powrócić do dziecięcych marzeń, które z jakiś powodów schowałeś pod dywanem. Może pomóc Ci nazwać to, co wymyka się dotąd nazwaniu. Może pomóc Ci ruszyć z miejsca, jeśli czujesz, że utknąłeś i kręcisz się w kółko. 

Napewno pomoże Ci odkryć własne motywacje, określić kluczowe dla Ciebie umiejętności, swoje mocne strony. 

Nawet jeśli mylisz tylko o wyborze szkoły, jaki kierunek studiów wybrać, jaką ścieżkę kariery czy nawet zadajesz sobie pytanie  –„ jakie są moje predyspozycje i umiejętności? To projektowanie przyszłości da Ci o wiele więcej, niż tylko pewność co do kierunku studiów, szkoły. 

Projektowanie Przyszłości otworzy Ci zupełnie nowy świat i kosmos, który czeka tuż za drzwiami. Nie wyruszysz w kosmos, dopóki nie poznasz swojego własnego wewnętrznego kosmosu, i używając metafory – ważnych dla Ciebie planet i ich dynamiki. 

Do jakiej rakiety wsiądziesz? 

żródło: Nie bój się błądzić – Jeff Bezos. MT Biznes, Warszawa 2021

Dodaj komentarz