W kulturze ludów nordyckich istnieje starożytny termin WYRD i powiązany z nim koncept, który chcę wam przybliżyć.

Z miasta.

Słowo WYRD (wymawia się tak samo jak angielskie weird) to idea, że każdy człowiek rodzi się ze swoim przeznaczeniem. Przeznaczenie można też rozumieć jako pewnego rodzaju opiekuńczego ducha i zadanie do wykonania. Ten duch jest dla ciebie wyjątkowy i sprawia, pewne rzeczy kochasz a innych unikasz. Albo używając innego rodzaju języka, że pewne rzeczy dają ci życie a inne je zabierają.

Wyrd to tak naprawdę twoje przeznaczenie, fatum, którym naznaczyli cię bogowie lub bóstwo. Los od którego nie uciekniesz. Jako, że jesteśmy w obszarze kultury nordyckiej i znaków runicznych, ich pismo to były przecież runy. WYRD to runa, którą jesteś naznaczony. Twój znak. Twoje przeznaczenie.

Ulubiony cytat z Schulza.

Znaczenie WYRD

Anglojęzyczna wikipedia definiuje WYRD jak osobiste przeznaczenie: https://en.wikipedia.org/wiki/Wyrd

Można też spojrzeć na WYRD, z bardziej brandingowego punktu widzenia, jak na istotę ciebie – słowo, które cię opisuje, najbliższe twojej tożsamości pojęcie.

Jak rozumieć WYRD?
WYRD to inne spojrzenie na samego siebie i każdego z nas.

Z jakiegoś warsztatu i pracy zespołu

WYRD nie oznacza, że się nie uczysz i nie rozwijasz przez całe życie.

To, że każdy z nas posiada swoje WYRD, znaczy po prostu, że najbardziej uczysz się i rozwijasz, gdy jesteś z nim w głębokim kontakcie i podążasz za nim. Tam gdzie WYRD Cię prowadzi. A twoje życie metaforycznie polega by swoje WYRD ujrzeć, zrozumieć i zobaczyć, tak jak widzisz runy.

Każdy bohater skądś pochodzi i dokądś zmierza.

To bardzo duchowa koncepcja i starożytna, a ja zawsze szanuję starożytną mądrość. WYRD nie jest tak bardzo odległe od podobnych przekonań występujących w innych kulturach.

W koncepcji WYRD pobrzmiewa trochę koncepcja daimoniona –https://pl.wikipedia.org/wiki/Daimonion

Ken Roberts odkryj swój żywioł i WYRD

Jeśli kojarzycie i znacie Kena Robertsa to również u niego odkryjecie wspólne wątki. Szczególnie w wystąpieniu Kena Robertsa na TEDOdkryj swój żywioł – https://www.youtube.com/watch?v=PKGypnMLBdY

Tu znajdziesz jego słynną książkę „Żywioł” – https://bonito.pl/produkt/odkryj-swoj-ywiol-jak-odkryc-swoje-talenty-odnalezc-pasje-i-zmienic-swoje-zycie

Ciekawość, ciekawość, ciekawość to znak rozpoznawczy każdego lidera.

ZONE OF GENIUS z kultury organizacji i świadomej firmy

W obszarze kultury organizacji i świadomego przywództwa koncepcja WYRD przypomina mi trochę koncepcję „zone of genius” czyli własnej strefy geniuszu i przebywania we własnej strefie doskonałości.

Gdy wiesz co wybrać i za czym podążać to również zyskujesz wiedzą o tym, przed czym się powstrzymać i kiedy zatrzymać. Na zdjęciu pilot do głosowania dla akcjonariuszy.

Na czym polega własna strefa doskonałości?

Każda praca jaką wykonujemy wiążę się z jakimś nakładem energii, umiejętności i poświęconego czasu.

W jakiś zadaniach jesteśmy niekompetentni, w innych bywamy kompetentni, w jeszcze innych jesteśmy doskonali ale są zadania, w których ocieramy się lub jesteśmy geniuszami. Takie wykonujemy lekko, bawiąc się nimi. Dziwimy się, gdy ktoś je za nas podziwia, bo dla nas to tak naturalne, że nawet nie zwracamy na to uwagi.

Bycie w czymś geniuszem, to wykonywanie pracy, która jest taką radością, że wcale nie wygląda jak praca. Jedna z moich znajomych ma świetne pytanie, które to sprawdza – czy mógłbyś to robić za darmo? Bycie we własnej strefie geniuszu to wykonywanie zadań, który dają największy zwrot z inwestycji. Przy najmniejszym nakładzie czasu i sił generują najlepszy rezultat.

„Jeśli coś kochasz, będziesz ciągle chciał stawać się w tym lepszy” – jak mówi Ken Roberts we wspomnianej wcześniej książce „Odkryj swój żywioł”.

WYRD i mózg czyli pomocna metafora ułatwiająca zrozumienie tej koncepcji

Oczywiście, z pomocą przychodzi nam budowa mózgu i struktura neuronów. Każdy neuron to tysiąc połączeń z innymi neuronami. Te połączenia są niepowtarzalne i jednostkowe.

Aby uzmysłowić sobie, jak wielka jest liczba połączeń pomiędzy neuronami, użyjmy metafory galaktyk znajdujących się w Drodze Mlecznej. Każdy neuron tworzy około tysiąca połączeń z innymi neuronami, co oznacza, że w mózgu znajdują się biliony nueronalnych połączeń.

Jak wiele ich jest? Czy to jest właśnie ten starożytny WYRD? Jaka to jest więc liczba?

Twój mózg ma więcej połączeń pomiędzy neuronami niż gwiazd w pięciu tysiącach galaktyk Drogi Mlecznej

W jednej galaktyce Drogi Mlecznej jest około czterysta miliardów gwiazd, a jeden bilion to tysiąc miliardów. A więc twój mózg ma więcej połączeń pomiędzy neuronami niż pięć tysięcy Dróg Mlecznych.

Kolor wywołuje radość. Kolor wywołuje uśmiech i radość dziecka. Gdyby jeszcze pachniały jak kredki crayonne.

5 tysięcy Dróg Mlecznych znajdujących się w twoim mózgu.
To jest wielkość twojego Wyrda i istota twojej indywidualności. Jedna liczba, która ją oddaje.

Nie ma nikogo na świecie – ani nigdy nie było, ani nigdy więcej nie będzie – kto ma taki sam wzór stu bilionów połączeń neuronów jak ty.

Na ten wzór składa się cała matryca twoich doświadczeń. Miejsc. Spotkań. Rozmów. Twój wzór składający się z miejsca, z którego pochodzisz i kierunku, w którym zmierzasz. Jest w nim wszystko. Klasy. Szkoły. Egzaminy. Wypracowania. Certyfikaty. Wyjazdy. To czego się nauczyłeś i to czego się oduczyłeś. Twoje hobby i uprawiane sporty.

To, co pamiętasz i to, o czym zapominasz. To co cię rozśmiesza i to co cię smuci. To co cię przeraża i to, co cię zachwyca. To co cię denerwuje i to co, cię uspokaja. To wszystko tworzy wzorzec, którego nie dzielisz z nikim innym.

Metaforycznie twój WYRD to twoja prawda.

To twoje reakcje na świat, obserwacje i pogłębienia. Twoje reakcje na rzeczy i twoje relacje z innymi. One wszystkie są twoje i tylko twoje. To w jakiś sposób twój los.

Masz w sobie galaktyki. One świecą jasno, przez całe twoje życie.

To również przytłaczające, gdy zrozumie się, że śmierć jest częścią życia. A po twojej śmierci, kiedy twoje galaktyki zgasną, nic i nikt już nigdy nie będzie świecić w ten sam sposób.

Na co zwrócić uwagę, gdy chce się zrozumieć swoje WYRD?

To może być trudne, bo WYRD jest tak bardzo spleciony z tobą, twoją tożsamością i poczuciem siebie, że dokładne ustalenie, co może nim być, jest bardzo trudne. On jest wpleciony w twoje życie. Nawyki. Zachowania i doświadczenia.

Moment AHA jako zobaczenie swojego WYRD czyli kluczowy moment w procesie projektowym

Podczas projektowania przyszłości odkrycie WYRD to moment AHA, gdy nagle zaczynamy to widzieć, rozumieć i definiować. Gdy nagle widzimy się powtarzający wzór, we wzorze własnych motywacji oraz tematów życia. Bo zapewniam Cię, twoje życie ma swój temat, nawet gdy masz naście lat.

Na zdjęciu najsłynniejszy mistrz sushi w Japonii – Jiro Ono, z synem

Dla każdego, będzie to coś innego

Pamiętam jednego mentee, który kochał i miał obsesję rysowania map. Podczas wspólnej pracy okazało się, że mapa jest dla niego narracją i sposobem opowiadania ale również rozumienia świata. Ktoś inny miał niespotkane połączenie umiejętności analizy i syntezy – jednocześnie widział drobne elementy i części całości, które natychmiast łączył w całość. Myślał od razu analizą i syntezą. To ogromna umiejętność i WYRD.

Moim WYRD, (tak mi się przynajmniej wydaje), jest umiejętność odkrywania niewidocznych połączeń i czynienia widocznym, tego co niewidoczne. Zarówno w pracy projektowej z markami, zespołami ale również z osobami w ramach projektowania przyszłości.

Zwracania uwagi na drobne sygnały, które innym umykają a w rzeczywistości są bardzo istotne i wcale nie tak drobne. Myśle, że to bardziej kwestia empatii ale też jednocześnie intuicji niż zmysłu obserwacji i namysłu.

Czyli super umiejętność, aby na przykład pomagać innym zrozumieć samych siebie i swoje WYRD.

Podsumowanie

WYRD to ciekawy koncept, który wpisuje się w myślenie o swoim powołaniu i pewnego rodzaju temacie życia – zadaniu do wykonania.

Ulubione sharpie.

A więc co zrobić, aby odkryć swoje WYRD? Czy chcesz zobaczyć jak naprawdę wygląda twoja runa?

Najprościej jest podążyć za energią i za tym, co daje ci życie. Aby odkryć swoje WYRD zaufaj temu, co daje ci energię, pobudza i daje szczęście. W czym się zatracasz i co możesz robić za darmo. Z poziomu serca, a nie głowy.

Nie martw się też, że jeszcze nie wiesz co jest Twoim WYRD. Potrzeba czasu, różnych doświadczeń i testowania rzeczywistości, by do tego dojść.

A jeśli wciąż masz problem z jego odkryciem i chcesz oszczędzić czas, aby spotkać swoje WYRD to skontaktuj się ze mną, aby je odkryć – projektowanieprzyszlosci.com

Mam przecież nordyckie nazwisko i z łatwością się tym zajmiemy.

Dodaj komentarz